H-AA POY SS 2013

BACK Button

2013 AmeriCup Results

All American   •  National Performer of the Year   • Super Star Events

 

All American Talent & Scholastic

PETITE   [7 to 8 yr.]

  • 1st Emilie Molina - Brookfield Dance Academy
  • 2nd Kelsi Schicker - Foursis 
  • 3rd Ellie Walker - Champion Legacy

JUNIOR   [9 to 11 yr.]

  • 1st Cassidy Benson  - Brookfield Dance Academy
  • 2nd Molly Saltzman  -5678! Dance Studio
  • 3rd Olivia Oskarsson  - Brookfield Dance Academy

TEEN    [12 to 14 yr.]

  • 1st Linda Zhang  - Ashwaubenon High School
  • 2nd Claire Saltzman  - 5678! Dance Studio
  • 3rd Karli Soyland  - Dance Expressions

SENIOR A    [15 to 16 yr.]

  • 1st Elizabeth Arnold - Century High School
  • 2nd Keira Hockers - Ashwaubenon High School
  • 3rd Alissa Kuhn - Dynamic Dance  

SENIOR B     [17 to 19 yr.]

  • 1st Danica Understock - Champion Legacy
  • 2nd Hannah Klitzke - Freedom High School
  • 3rd Niki Meunier  - Kiel High School 

National Performer of the Year 

MINI    [4 yr. & younger]

  • 1st Brailyn Saglin - Foursis 

PEE WEE    [5 to 6 yr.]

  • 1st TIE Kendall Schicker  - Foursis 
  • 1st TIE Sophia Schon  - MVC All Stars
  • 3rd Emerson Norgaard  - Ultimate Dance

 PETITE    [7 to 8 yr.]

  • 1st Kelsi Schicker  - Foursis 
  • 2nd Emilie Molina  - Brookfield Dance Academy
  • 3rd Gabi Banda  - Brookfield Dance Academy

JUNIOR    [9 to 11 yr.]

  • 1st Sarah Woulf - Foursis 
  • 2nd Adeline Else - Iowa CATS  
  • 3rd Brooklin Nothdurft  -Ultimate Dance

TEEN    [12 to 14 yr.]

  • 1st Sierra Nelson  - Champion Legacy
  • 2nd Kinsey Strom  - Dynamic Dance
  • 3rd (tie) Gianna Feest  - Brookfield Dance Academy
  • 3rd (tie) Abbey DeLaet - Brookfield Dance Academy

SENIOR A    [15 to 16 yr.]

  • 1st Alex Limberis  - Eden Prairie Pom Squad
  • 2nd Hailey Nerison - Eden Prairie Pom Squad
  • 3rd Alissa Kuhn  - Dynamic Dance

SENIOR B    [17 to 19 yr.]

  • 1st (tie) Tina Polve - Eden Prairie Pom Squad
  • 1st (tie) Carynn Arend - Hudson High School
  • 3rd (tie) Danica Understock - Champion Legacy
  • 3rd (tie) Caelan King - Pulaski High School

COLLEGIATE    [HS graduate]

  • 1st Hannah Casselton  - Augsburg College
  • 2nd Chelsea Twiford   - Augsburg College

LEAP Super Star

PETITE   [7 to 8 yr.]

  • 1st Emilie Molina - Brookfield Dance Academy

 JUNIOR   [9 to 11 yr.]

  • 1st Hadley Krueger - Champion Legacy
  • 2nd Annika Ruiz- Brookfield Dance Academy 

TEEN   [12 to 14 yr.]

  • 1st Haylie Morris - Carl Albert High School Pom
  • 2nd Amy Walker - Champion Legacy
  • 3rd Abbey DeLaet  - Brookfield Dance Academy

SENIOR A   [15 to 16 yr.]

  • 1st Hayley Hutton  - 5678! Dance Studio
  • 2nd Breslin Ponath - Waukesha South High School
  • 3rd Danielle Dreher - Martin Luther High School

SENIOR B   [17 to 19 yr.]

  • 1st Caelan King  - Pulaski High School 
  • 2nd Lauren Hauger  - 5678! Dance Studio
  • 3rd Megan Schmidt - Martin Luther High School

TURN Super Star

PETITE   [7 to 8 yr.]

  • 1st Lauren Urbanski - Brookfield Dance Academy
  • 2nd Delaney Benson - Brookfield Dance Academy
  • 3rd Lauren Sutcliffe - Champion Legacy

 JUNIOR   [9 to 11 yr.]

  • 1st Lauren Hugo - Brookfield Dance Academy
  • 2nd McKenna Popek- Brookfield Dance Academy 
  • 3rd Aja Schon  - Independent

TEEN   [12 to 14 yr.]

  • 1st Sammi Hoskinson - Carl Albert High School Pom
  • 2nd Sierra Nelson - Champion Legacy
  • 3rd Abbey DeLaet  - Brookfield Dance Academy

SENIOR A   [15 to 16 yr.]

  • 1st Nate Husser  - Watertown Blue Revue
  • 2nd Rachel Konrad - Champion Legacy
  • 3rd Kelsie Leurquin - Ashwaubenon High School

SENIOR B   [17 to 19 yr.]

  • 1st Halee Stewart  - Ashwaubenon High School 
  • 2nd Maggie Mueller  - Watertown Blue Revue
  • 3rd Adara Vannarath - Waukesha South High School 

 

JUMP Super Star

PETITE   [7 to 8 yr.]

  • 1st Ashyton Larson - Champion Legacy

TEEN   [12 to 14 yr.]

  • 1st Amy Walker - Champion Legacy  
  • 2nd TIE Grace Prouse - Champion Legacy
  • 2nd TIE Madison Bills  - Champion Legacy

SENIOR A   [15 to 16 yr.]

  • 1st Nate Husser  - Watertown Blue Revue
  • 2nd Kelsie Leurquin - Ashwaubenon High School
  • 3rd Breanne Kassen - Carl Albert High School Pom

SENIOR B   [17 to 19 yr.]

  • 1st Hannah Klitzke  - Freedom High School 
  • 2nd Juliana Rynish  - Ashwaubenon High School
  • 3rd Kelly Brey - Freedom High School 

KICK Super Star

PETITE   [7 to 8 yr.]

  • 1st Emilie Molina - Brookfield Dance Academy
  • 2nd Lauren Sutcliffe - Champion Legacy
  • 3rd Gracie Tuttle - Brookfield Dance Academy

JUNIOR   [9 to 11 yr.]

  • 1st Sydney Smith - Brookfield Dance Academy
  • 2nd Cassidy Benson  - Brookfield Dance Academy 
  • 3rd MaryKate Statz  - Champion Legacy

TEEN   [12 to 14 yr.]

  • 1st Haylie Morris - Carl Albert High School Pom  
  • 2nd Abbey DeLaet  - Brookfield Dance Academy 
  • 3rd Renee Glomski - Brookfield Dance Academy

SENIOR A   [15 to 16 yr.]

  • 1st Laikyn Preifle - West Fargo Packatahnas  
  • 2nd TIE Jennifer Gajeski  - Ashwaubenon High School 
  • 2nd TIE Caite Ferkul - West Fargo Packatahnas

SENIOR B   [17 to 19 yr.]

  • 1st Becca Luedtke  - Hudson High School
  • 2nd Hannah Klitzke - Freedom High School   
  • 3rd Alexis Mueller  - Watertown Blue Revue